Ce este Rotary International

Rotary este o organizaţie a oamenilor de afaceri şi a reprezentanţilor diferitelor profesii, care asigură servicii umanitare, promovează standarde etice înalte în toate domeniile de activitate şi stabileşte relaţii de bună înţelegere.

Cu zeci de ani în urmă, pe plan internaţional s-au înfiinţat primele cluburi cu scopul declarat de a servi comunitatea, cu alte cuvinte, de a fi la dispoziţia semenilor. Unul dintre cele mai importante din lume este Rotary International, ale cărui baze au fost puse la 23 februarie 1905, în Evanston-Chicago, Illinois (Statele Unite ale Americii).