Rotary VARANA sprijina campionii judoka de la CS Unirea Focsani
Data: 18 Apr 2013

Clubul Rotary VARANA a intins o mana de ajutor campionilor la judo de la Clubul Sportiv Unirea Focsani, care s-au aflat in situatia neplacuta de a nu putea participa la competitii pentru ca nu aveau kimonouri alb-albastre, aprobate de Federatia Internationala de Judo.

Acest fapt a fost semnalizat intr-un articol din Monitorul de Vrancea din data de 16.04.2013, in care se relata situatia celor trei judoka (Andreea Stefanescu, Albert Florea si Claudiu Parnea) care au obtinut medalii la Campionatul National Under 21 de la Deva, dar care din cauza lipsei echipamentului si a banilor necesari deplasarilor se aflau in imposibilitatea reprezentarii clubului de judo din Focsani la competitiile nationale (Pitesti) si internationale (Campionatul Balcanic si Cupa Europeana de la Teplice, Cehia).

Clubul Rotary VARANA i-a ajutat cei trei sportivi campioni si le-a asigurat resursele necesare pentru achizitionarea kimonourilor si pentru deplasari, pentru ca este intotdeauna alaturi de sportivii vranceni care reprezinta cu succes judetul Vrancea in competitiile nationale sau internationale.