Ceremonia de predare a mandatului 2017-2018
Data: 6 Jul 2017

A început noul an rotarian 2017-2018 care, sub sloganul ”ROTARY: MAKING A DIFFERENCE”, a fost sărbătorit de către Clubul Rotary VARANA Focșani cu o frumoasă festivitate, eveniment care a marcat și predarea mandatului de Președinte de la Carmen Ion, Președinte 2016-2017 către Marinela Macovei, noul Președinte 2017-2018!

Și anul rotarian 2016-2017 a fost an cu multe proiecte realizate de către membrii Clubului Rotary VARANA Focșani și Past President 2016-2017, prof. Carmen Ion, proiecte menite să ajute comunitatea noastră, acțiuni realizate cu sentimente profunde de prietenie, omenie și bunăvoință.

Într-o scurtă enumerare, cele mai importante repere din anul rotarian care tocmai s-a încheiat sunt următoarele:
Iulie 2016
– Actiune de ecologizare – Dumbravita, proiect comun Interact/ Rotaract Focsani
August 2016
– Sponsorizare Focsani Blues Festival
Sept. 2016
– Promenada Inimilor – editia a III-a
Oct. 2016
1. Seria de proiecte EDU-Rotary: “Ore de istorie vie “ –proiect realizat cu Asociatia Redescoperă Istoria, in doua etape, 7-8 octombrie, la Balada (conferinta interactiva) si in Piata Unirii ( a fost montat un cuib de mitraliera din al doilea razboi mondial si au fost expuse cateva efecte militare). La proiect au participat aproximativ 350 de elevi.
2. “Un zambet mai dulce” – sponsorizare Crucea Rosie pentru Ziua Internationala a Varstnicilor
3. Ziua Internationala a Painii: au fost donate produse de patiserie si panificatie catre Centrul de zi din Marasesti.
Nov. 2016
1. Seria de proiecte EDU-Rotary: Bursele OPTIMUS – doua burse de merit pentru un an intreg (400lei/luna) au fost oferite penru doi elevi, in urma a doua etape de departajare, mai exact dosarul si interviul.
2. Seria de proiecte EDU-Rotary: Karaoke de poezie, la Focul Viu de la Andreiasu – proiect comun Interact/ Rotary
3. Seria de proiecte EDU-Rotary: Gala Premiilor Interact – premierea a sapte olimpici nationali, proiect Interact, cu sprijin Club Rotary VARANA
Dec. 2016
1. Targul de globuri, s-a desfasurat in perioada 16-18 decembrie, proiect initiat de Rotaract si continuat in colaborare cu Rotary VARANA. Au fost pictate 1000 de globuri, din a caror vanzare s-a achizitionat un sistem de încălzire pentru o scoala din mediul rural.
2. Vizita Guvernatorului – program de colinde si sponsorizare Centrul de Zi “Danut”, Brosteni
3. Finantarea unei familii nevoiase cu 6 copii din mediul rural cu lemne pentru iarna si o soba.
4. Suntem alaturi! – 80 de pachete cu alimente, sucuri, fructe, dulciuri și alte produse specifice Sărbătorilor au mers către Măicănești la Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică, la Centrul Respiro și la Centrul de Îngrijire și Asistență.
Ian. – Februarie 2017
Pregatirea Balului de Caritate, editia a IX-a;
Scopuri:
1. translatarea și imprimarea în sistem Braille a manualelor de matematică pentru clasele II-V pentru elevii nevazatori din tara
2. dotarea completă a camerei senzoriale destinate copiilor cu autism de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă ”Elena Doamna”
Martie 2017
1. Balul de Caritate ”PUNE SOARE IN MARTISOARE”
Aprilie 2017
1. “Un mar pentru o tigara”, proiect Interact, cu sprijin financiar Club Rotary VARANA
2. Participare la seminarul de pediatrie, organizat de Rotary Club Piatra Neamt
3. Trofeul de tenis Rotary-Head / Cupa Rotary
Mai 2017
1. Seria de proiecte EDU-Rotary: Concursul Judetean de trailere “Make your mov(i)e”, pentru elevii de liceu
2. Seria de proiecte EDU-Rotary: Organizare si participare la Concursul Regional cu participare nationala “Testul celor patru intrebari”, Braila
3. Seria de proiecte EDU-Rotary: sustinere si participare “PROVOCAREA #V2 –conferinţă motivaţională şi de orientare în carieră cu speakeri nonformali din diferite domenii de activitate care să inspire tinerii să îşi urmeze pasiunile şi idealurile.
Proiecte in plan/ in curs de desfasurare:
1. Seria de proiecte EDU-Rotary: Camera senzoriala
2. Seria de proiecte EDU-Rotary: accesibilizare in Braille – manuale – matematica, clasa a II-a si clasa a V-a (proiect in desfasurare)
3. Seria de proiecte EDU-Rotary: educatie sanitara si economisirea apei – luna mai (proiect in desfasurare)
4. Seria de proiecte EDU-Rotary: curs de dezvoltare personala – 27 mai
5. Cheama trei prieteni! – cadouri copii 1 Iunie in Carrefour
6. Seria de proiecte EDU-Rotary: Excursie la Bucuresti cu 10 copii – 1 iunie
7. Seria de proiecte EDU-Rotary: concurs trailere 15 iunie – presedintele juriului – Alexandru Condurache – Rotary Copou
8. voluntariat Spitalul Militar – 24 iunie
9. Seria de proiecte EDU-Rotary: tabara de dezvoltare personala pentru elevi de liceu – 5 zile, in perioada 8 – 12 august, Galaciuc.